├çALI┼×MALARIM

Yapm─▒┼č oldu─čum i┼čler, projelerim ve planlar─▒m─▒ buradan takip edebilirsiniz.

Ah Minel A┼čkDenemelerimK─▒sa ├ľyk├╝lerimSine-yorumTasar─▒mlar─▒m

MEZARLIK H─░KAYELER─░ 2 - ZAMBAK K├ľ┼×K
K─▒sa ├ľyk├╝lerim

Di─čer günlerden farkl─▒ olarak bugün kendini çok daha yorgun ve halsiz hissediyordu. Gözlerini aynadaki kendi yans─▒mas─▒na dikmi┼č dalg─▒n dalg─▒n bakarken, o sonsuz derinlikte kayboldu─čunu hissetmeye ba┼člad─▒. ─░nsan kendi yans─▒mas─▒yla konu┼čurken ne kadar ┼ča┼č─▒r─▒rsa, kendini tan─▒maktan da o kadar uzakla┼č─▒yor diye dü┼čündü...


Bu kitab─▒ e-book olarak indirebilirsiniz
Format: PDF - Boyut: 397 KB - Ücretsiz ─░ndir!

 

Hikayenin Devam─▒

Üstüne ba┼č─▒na iyice çeki düzen verip, beyaz gömle─činin üzerindeki siyah tak─▒m elbisesini tamamlayan dar k─▒rm─▒z─▒ kravat─▒n─▒ sol eliyle düzeltti, hala yatmakta olan kar─▒s─▒n─▒n yana─č─▒na masum bir öpücük kondurdu ve sa─č eline ald─▒─č─▒ a─č─▒r evrak çantas─▒yla evin kap─▒s─▒ndan ç─▒kt─▒. 

Adam─▒n kar─▒s─▒ gayet sakin ve hayata hep pozitif bakan biriydi. Kendisi ise tam tersi, genelde olumsuz dü┼čünür, bir ┼čeyleri kendi haline b─▒rakt─▒─č─▒n zaman hep kötüye gidece─čine inan─▒rd─▒. Zaten do─čru evlilikler de ço─čunlukla böyle z─▒t kutuplar─▒n birbirini çekmesiyle ba┼člar, bir süre sonra her iki taraf da eksik yönlerini kar┼č─▒s─▒ndaki ile tamamlar ve ortam nötr olurdu. Y─▒lba┼č─▒ndan beri birlikte planlad─▒klar─▒ yaz tatiline say─▒l─▒ günler kala e┼či aniden rahats─▒zland─▒. Henüz yeni evli say─▒l─▒rlard─▒, yakla┼č─▒k alt─▒ ayd─▒r ayn─▒ evi ve ayn─▒ hayat─▒ payla┼čmalar─▒, bazen s─▒k─▒c─▒ bazen de en mutlu anlar─▒ birlikte ya┼čamalar─▒ onlar─▒ zorluklara kar┼č─▒ daha güçlü k─▒l─▒yordu. Fakat bu hastal─▒k onlar için zirve noktas─▒ oldu.

Önceleri ani bay─▒lmalarla ba┼člayan süreç, bir süre sonra mü┼čahade odas─▒nda ard─▒ ard─▒na yenilen serumlar, doku ve kan tahlilleri ile devam etti. Fakat t─▒p bilimi ne kadar geli┼čmi┼č de olsa insan beyni hala bamba┼čka bir alemdi ve doktorlar sorunun kayna─č─▒n─▒ net olarak bulamad─▒lar. Yurt çap─▒nda en ünlü hastaneler, cerrahlar ve profesörler ile çe┼čitli çal─▒┼čmalar yap─▒ld─▒ ama sonuç yine ayn─▒yd─▒.Bu esnada y─▒llar birbirini de kovalad─▒. Hastal─▒─č─▒n ne oldu─čunu, ne gibi sonuçlar do─čuraca─č─▒n─▒ bilemedikleri için çocuk yapmaya da pek cesaret edemediler. Ama ikisinin de akl─▒nda minik bir k─▒z çocu─ču, onun pembe pijamalar─▒ ile be┼či─činde uyudu─ču günlerin hayali vard─▒. Adam çok uzun zamand─▒r sadece i┼čiyle ilgileniyor ve sosyalle┼čmeye vakit bulam─▒yordu. Tatil planlar─▒ doktor kontrolleri yüzünden sürekli erteleniyor, genelde günübirlik gidilen yerlerde kafa dinlemeyi tercih ediyorlard─▒.

Kar─▒s─▒ bir gün internette yay─▒nlanan f─▒rsat kuponu ile orman─▒n içinde sessiz ve sakin bir ah┼čap ev kiralam─▒┼čt─▒. Üstelik ┼čehrin hemen yan─▒ ba┼č─▒ndaki küçük bir tatil beldesinin köylerindeydi ve ula┼č─▒m çok kolay olacakt─▒. Adam─▒ ikna etmek de çok zor olmad─▒, zevkleri benzer oldu─ču için birbirlerine yapt─▒klar─▒ sürprizler de isabetli oluyordu.

Cuma ak┼čam üzeri fazla bir e┼čya toplamadan yola koyuldular. Oldukça dar ve virajl─▒ yollardan geçtikten sonra etrafta ya┼čl─▒lar─▒n keyif alarak dola┼čt─▒─č─▒, k─▒raathanesinin sinek avlad─▒─č─▒ bir köy merkezine geldiler. Belli ki bu köyde pek genç yoktu. Arabadan inmeden, yol tarifi almak amac─▒yla ya┼čl─▒ amcalardan birine yakla┼čt─▒. E┼činin oldu─ču cam─▒ yar─▒m açarak, kafas─▒n─▒ o yöne do─čru uzatabildi─či kadar uzatt─▒ ve "Amca selamün aleyküm, bu köyün ç─▒k─▒┼č─▒nda Zambak Kö┼čk diye bir yer varm─▒┼č, ne taraftan gidebiliriz?" diye sordu.

Sesin nereden geldi─čini zorlukla farkeden ya┼čl─▒ amcan─▒n muhtemelen kulaklar─▒ndan birisi duymuyordu. Soranlar─▒ görmeyi ba┼čar─▒p soruyu da idrak edebildikten sonra parma─č─▒yla ters istikameti gösterdi. Adam dikiz aynas─▒ndan geriye do─čru bir bak─▒┼č att─▒, ard─▒ndan amcaya te┼čekkür etti ve ani bir U dönü┼čü ile geldikleri yöne do─čru hareket etti. Be┼č yüz metre kadar gittikten sonra yolun sa─č kö┼česinde bir tabelan─▒n devrilmi┼č oldu─čunu gördü. Hemen arabas─▒n─▒ kenara çekip indi ve metal levhay─▒  kald─▒rd─▒─č─▒nda geç de olsa Zambak Kö┼čk yazan tabelay─▒ görmü┼č oldu. "─░┼čte yolumuz buras─▒" diyerek heyecanla arabas─▒na bindi ve dar patika yola giri┼č yapt─▒. Dört çarp─▒ dört ve s─▒n─▒f─▒n─▒n en güçlü motoruna sahip arabas─▒ ile adeta yolun tozunu att─▒r─▒yordu. Yol darac─▒k, sadece tek arac─▒n gidebilece─či kadar aç─▒lm─▒┼č ve sa─čl─▒ sollu olarak pelit a─čaçlar─▒n─▒n ortas─▒ndan geçiyordu. Zaman zaman arac─▒ sarsan yoldaki engebeler, kad─▒n─▒n da korkuya kap─▒lmas─▒na sebep oluyordu. Bir süre sonra geni┼č bir avluya ç─▒kt─▒lar ve tüm ihti┼čam─▒yla Zambak Kö┼čk kar┼č─▒lar─▒nda yükseldi.

Kö┼čk'ün giri┼či Osmanl─▒ 'n─▒n son y─▒llar─▒na ait bir mimariye sahipti, ─░stanbul Bo─čaz─▒'ndaki yal─▒lar─▒ and─▒r─▒r bir endam─▒ vard─▒. Sa─čl─▒ sollu yükselen kesme ta┼č merdivenler tek bir ah┼čap kap─▒da birle┼čiyor, iki katl─▒ bu Kö┼čk'ün giri┼čindeki yüksek antreye aç─▒l─▒yordu. Kö┼čk'ün çat─▒s─▒ k─▒z─▒l kiremitten, kenarlar─▒ ise özel oyma kireç ve boyamalarla süslenmi┼čti. Eskinin asaleti ile yeninin kolayl─▒─č─▒n─▒ birle┼čtiren büyük bir zerafet ile in┼ča edilmi┼čti.

─░kisi de içeri girmek için sab─▒rs─▒zlan─▒yorlard─▒. Arabay─▒ hemen yandaki gölgelik alana çektikten sonra, bagajdan küçük ihtiyaç çantalar─▒n─▒ ald─▒lar ve içeri girmek üzere kap─▒ya do─čru yol ald─▒lar. Adam anahtar─▒ tak─▒p kilidi çevirdi─činde içeriden hafif bir t─▒k─▒rt─▒ duyuldu. ─░kisi de bu ses ile gerildikten sonra adam kad─▒na kafas─▒yla i┼čaret ederek geri çekilmesini istedi. Hemen pe┼činden kap─▒y─▒ ard─▒na kadar aralad─▒ ve içeriye göz gezdirmeye ba┼člad─▒. Alabildi─čine geni┼č antrenin tavanda kocaman bir avize vard─▒ ve nas─▒l içeri girdi─čini akl─▒n almad─▒─č─▒ simsiyah bir karga, avizenin üzerinde kafas─▒n─▒ sallayarak ac─▒ ac─▒ ötüyordu. Bu manzara kar┼č─▒s─▒nda ikisi de panik oldular ve bir süre baka kald─▒ktan sonra hemen kap─▒y─▒ çektiler. O esnada içerideki antrede as─▒l─▒ sarkaçl─▒ bir saatten gelen gong sesi ile irkildiler. Bir kaç saniye geçmeden ön kap─▒n─▒n cam─▒na sert bir ┼čekilde çarpan karga cam─▒ tuzla buz etti. O an kad─▒n kendini tutamayarak ç─▒─čl─▒─č─▒ bast─▒, güpegündüz orman─▒n içinde yank─▒lanan ses ile birlikte a─čaçlardaki yüzlerce karga farkl─▒ yönlere do─čru uçmaya ba┼člad─▒lar. ─░kisi de bu görüntüye çok ┼ča┼č─▒rm─▒┼člard─▒.

Az sonra kap─▒y─▒ aç─▒p içeri girdiklerinde kar┼č─▒ duvardaki sarkaçl─▒ antika saat tam sekizi gösteriyordu ve güne┼č batmak üzereydi. E┼čyalar─▒n─▒ yerle┼čtirdiler ve adam ön kap─▒n─▒n cam─▒n─▒ bodrumda buldu─ču naylon bir branda ile kapatmaya çal─▒┼čt─▒. ─░┼čini bitirmek üzereydi ki, kar─▒s─▒ arkadan sinsice yakla┼č─▒p birden boynuna sar─▒ld─▒. Adam ise ┼ča┼čk─▒nl─▒kla dolu tatl─▒ bir gülümseme ile onu s─▒rt─▒na ald─▒ ve hafifçe dizlerinin üzerine çöktü. ┼×imdi ikisi birden yerdeki tarihi ─░ran hal─▒s─▒n─▒n üzerinde uzan─▒yorlard─▒. Yanlar─▒ üzerine yatm─▒┼č, birinin eli di─čerinin saç─▒n─▒ ok┼čarken birbirleriyle göz gözeydiler. T─▒pk─▒ gerçekten a┼č─▒k olan insanlar gibi, dakikalarca bak─▒┼čt─▒lar.

Bölüm 2 : Susuzluk

Hava karard─▒─č─▒ zaman kar─▒s─▒ salondaki kanepeye uzanm─▒┼č ve orada uyuyakalm─▒┼čt─▒. Adam ise tek ba┼č─▒na üst katlar─▒ kontrol edip, yatak odas─▒n─▒ bulduktan sonra kar─▒s─▒n─▒ da kuca─č─▒na alarak yata─ča birlikte girmi┼člerdi. Komidindeki küçük lamban─▒n ayd─▒nlatt─▒─č─▒ tavanda, en az yüz y─▒l öncesine ait ince i┼člemeler ve alt─▒n varaklar göze çarp─▒yordu. Acaba bunlar─▒ yapan insanlar nas─▒l görünüyordu, nas─▒l bir hayata sahiptiler diye dü┼čünürken uykuya dald─▒.

Ani bir ç─▒rp─▒n─▒┼čla uyand─▒─č─▒nda yan─▒nda kimsenin olmad─▒─č─▒n─▒ farketti. Kal─▒n ve duvar─▒ boydan boya kaplayan pencerenin perdesi aralanm─▒┼č, dolunay─▒n parlak ─▒┼č─▒klar─▒ süzülerek yerdeki tahta dö┼čemelere çarp─▒yordu. Alt kattan su sesleri duyunca birden irkilerek aya─ča kalkt─▒ ve parmaklar─▒ üzerinde merdivenlere kadar yürüdü. Tam tur dönerek antreye inen yuvarlak merdiven yüzünden alt katta olan biteni göremiyordu. Yava┼č yava┼č ve sessiz ad─▒mlarla a┼ča─č─▒ya kadar indi─činde, salondaki kanepede oturmu┼č, saç─▒ ba┼č─▒ da─č─▒n─▒k bir ┼čekilde kafas─▒na dikti─či sürahiden kana kana su içen kar─▒s─▒n─▒ gördü.

Önce bir ┼čey söylemek istemedi, ┼ča┼čk─▒nl─▒kla su bo─čaz─▒na kaçabilir diye dü┼čündü. Suyu bitirmesini bekledikten sonra f─▒s─▒lt─▒ gibi bir sesle "┼×┼čt, ne yap─▒yorsun orada?" diye seslendi. Sanki onun kar─▒s─▒ oldu─čundan emin de─čil gibi davran─▒yordu. Kar─▒s─▒ elindeki sürahiyi a─č─▒r hareketlerle önündeki sehpaya koyduktan sonra yine yava┼čça gözlerini adama do─čru çevirdi ve "Susam─▒┼č─▒m" diyebildi. Adam kar─▒s─▒n─▒n elinden tutarak birlikte üst kata ç─▒kt─▒lar ve tekrar yatt─▒lar. Kad─▒n hemen uykuya dalm─▒┼čt─▒ ama adam─▒ bu garip olaydan sonra uyku tutmad─▒. Çünkü kar─▒s─▒ geceleri çok nadir uyan─▒r, uyansa bile mutfa─ča gidip su almaya korktu─ču için onu da uyand─▒r─▒rd─▒. Buraya geldikleri andan itibaren çevrede ya┼čanan gariplikler ve ani de─či┼čimler adam─▒ tedirgin ediyordu. Belki de fazla kuruntu ediniyorum diye dü┼čündü ve sakinle┼čmeye çal─▒┼čt─▒. 

Ertesi sabaha ku┼č c─▒v─▒lt─▒lar─▒ ve rüzgarda hafifçe sal─▒nan a─čaçlar─▒n sakinli─či ile uyand─▒lar. Kar─▒s─▒ kahvalt─▒y─▒ kö┼čkün arka bahçesindeki kameriyede haz─▒rlam─▒┼čt─▒. Kö┼čkün i┼čletmesini yapan ┼čirket o kadar titiz davranm─▒┼čt─▒ ki, arka bahçede tüm çimler biçilmi┼č, zararl─▒ otlar yolunmu┼č ve mükemmel bir peyzaj düzenlemesi yap─▒lm─▒┼čt─▒. ─░nsan─▒n adeta içi aç─▒l─▒yordu. Fakat bu ferahl─▒─č─▒ bozan küçük bir ta┼č lahit, olanca so─čuklu─ču ile bahçenin sol d─▒┼č duvar─▒n─▒n kö┼česine konumland─▒r─▒lm─▒┼čt─▒. Giri┼č kap─▒s─▒ da ta┼čtan ve sanki mühürlenmi┼čçesine s─▒k─▒ s─▒k─▒ya kapal─▒yd─▒. Herhalde i┼čletmeciler de onu açamad─▒klar─▒ ve içinde ne oldu─čunu çözemedikleri için öylece b─▒rakm─▒┼člard─▒.

Adam elindeki tabletinden güncel haberleri okurken arada bir gözünü dinlendirmek için etrafa bak─▒n─▒yordu. Bu çal─▒┼č─▒rken de çok s─▒k tekrarlad─▒─č─▒ güzel bir al─▒┼čkanl─▒kt─▒, göz tembelli─čini engelliyordu. Ama etrafa her bak─▒nd─▒─č─▒nda gözü o büyük ta┼č lahite çarp─▒yordu. Acaba içerisinde ne vard─▒ diye dü┼čünmeden edemiyordu. Kar─▒s─▒na bu konuyu açsa onun çok korkaca─č─▒n─▒ biliyordu. Bu yüzden gece onun uyudu─ču saatlerde mezar─▒ açmaya karar verdi. Bunun için çar┼č─▒ya inip, balyoz, çekiç ve keski gibi in┼čaat malzemeleri sat─▒n ald─▒. Mezar─▒ açmak için her ┼čey haz─▒rd─▒ ve sadece gecenin çökmesini bekliyordu. Kar─▒s─▒ bugün hiç bay─▒lmam─▒┼čt─▒ fakat yine salondaki kanepede uyuyakalm─▒┼čt─▒. Kuca─č─▒na alarak onu üst kata ç─▒kard─▒ktan sonra bu sefer kendisi yata─ča girmedi. Üzerine bodrumdaki dolapta buldu─ču lacivert renkli, omuzdan ask─▒l─▒ i┼čçi tulumunu geçirdi, in┼čaat malzemelerini yan─▒na al─▒p bahçedeki ta┼č lahitin önüne geldi. ─░lk ba┼čta keski ile ta┼č kap─▒n─▒n kenarlar─▒n─▒ iyice yoklad─▒. Ta┼č blo─čun tüm çevresini bo┼člad─▒ktan sonra balyozu eline al─▒p olanca gücüyle a─č─▒rl─▒k merkezinin dik tepe noktas─▒na do─čru vurmaya ba┼člad─▒. Ne kadar vurursa vursun ta┼čta milim k─▒p─▒rdama olmuyor gibiydi. Bir kaç deneme daha yapt─▒ktan sonra oldukça yoruldu─ču için ara vermek zorunda kald─▒.

Lahitin kenar─▒nda otururken ta┼č kap─▒dan ufak çat─▒rt─▒lar duymaya ba┼člad─▒. San─▒r─▒m vurdu─čum darbelerin etkisi yeni ç─▒k─▒yor diye dü┼čünürken, ta┼č blok büyük bir gürültüyle geriye do─čru devrildi ve içeriden büyük bir toz bulutu d─▒┼čar─▒ya savruldu. Adam biraz korkuyla biraz da nefes alma çabas─▒yla lahitten uzakla┼čt─▒. K─▒sa bir süre sonra tozlar yere inmeye ba┼člay─▒nca içeride yerin alt─▒nda do─čru uzanan merdiveni gördü. Buras─▒ bir lahit de─čil gizli bir yeralt─▒ geçidinin giri┼č kap─▒s─▒yd─▒!

Cep telefonunun ─▒┼č─▒─č─▒n─▒ fener gibi kullanarak merdivenlerden a┼ča─č─▒ya do─čru inmeye ba┼člad─▒. Görü┼č alan─▒ oldukça dar ve içerisi çok havas─▒zd─▒. Dar kesimli merdivenlere aya─č─▒n─▒ düz basarsa kay─▒p dü┼čecek gibi oluyor, bu yüzden yan yan iniyordu. Sonuna ucu gözükmeyen dar bir dehlizde kendini buldu. Bir cesaret kendini toparlay─▒p yürümeye devam etti ama bir yandan kafas─▒ndaki soru i┼čaretleri devam ediyordu. Bu kö┼čke nas─▒l denk geldiler, bu dehliz nereye aç─▒l─▒yordu? Yakla┼č─▒k be┼č dakikal─▒k heyecanl─▒ yürüyü┼čün sonunda yukar─▒ do─čru ç─▒kan bir merdivene rastlad─▒. Önce ç─▒kmaya tereddüt etti çünkü ç─▒k─▒┼č kap─▒s─▒ da giri┼č gibi ta┼č blokla kapat─▒lm─▒┼č olabilirdi. Fakat yukar─▒ ç─▒kt─▒─č─▒nda kap─▒n─▒n aç─▒k ve geni┼č bir ormanl─▒k alana ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ gördü. Kap─▒ tek tarafl─▒ kapat─▒ld─▒─č─▒ için tehlikenin bu taraftan gelmi┼č oldu─čunu dü┼čündü ve birden irkildi.

─░nsan yaln─▒z kald─▒─č─▒ zaman daha çok dü┼čünüyor ve vard─▒─č─▒ sonuçlar pek objektif olmuyordu. Bu nedenle adam hep kendini korkutan sonuçlara varmaya ba┼člam─▒┼čt─▒. Ormandaki büyük sessizlik onun içine i┼čliyor ve hemen geri dönmek istemesine sebep oluyordu. Fakat bir cesaretle kendini toparlam─▒┼č, uzun ad─▒mlarla ormanda kap─▒dan ç─▒kt─▒─č─▒ yöne do─čru ilerlemeye ba┼člam─▒┼čt─▒. Yine k─▒sa bir süre gittikten sonra yakla┼č─▒k be┼č dönüm geni┼čli─činde bombo┼č bir araziye ula┼čt─▒. Arazinin tam ortas─▒nda, derme çatma kayalarla etraf─▒ yükseltilmi┼č bir kuyu vard─▒. Su s─▒k─▒nt─▒s─▒ ya┼čanan dönemlerde herkesten habersiz olarak yap─▒lm─▒┼č ve yeralt─▒ndaki dehliz de buraya gizlice ula┼čmak için aç─▒lm─▒┼čt─▒ diye dü┼čündü. Kar─▒m uyan─▒rsa merak edebilir diye dü┼čündü─čü için orada fazla kalamad─▒. Geldi─či yöne do─čru döndü ve so─čuk dehlizden geçip, ta┼č lahitin kap─▒s─▒ndan ç─▒karak kö┼čke ula┼čt─▒. Oldukça yorulmu┼čtu, tulumunu ç─▒kard─▒ktan hemen sonra üst kata ç─▒k─▒p yatakta uyuyan s─▒cac─▒k kar─▒s─▒na sar─▒ld─▒ ve öylece uyudular.

Bölüm 3 : Kuyu

Ertesi sabah, kad─▒n kahvalt─▒y─▒ haz─▒rlarken gözü ta┼č lahitin aç─▒k olan kap─▒s─▒na tak─▒lm─▒┼čt─▒. Adam geldi─či zaman sebebini soracakt─▒ fakat kocas─▒ ondan önce davran─▒p ta┼č lahitin yan─▒ndan ona seslendi:

"Kar─▒c─▒─č─▒m bir dakika gelir misin?"

Kad─▒n arkas─▒ dönük masay─▒ haz─▒rlarken bu sözü duydu─čunu ima etmek üzere kafas─▒n─▒ hafif geri çevirdi ama bozuntuya vermeden i┼čini de yapmaya devam etti. Az sonra kocas─▒n─▒n yan─▒na gitti─činde lahitin aç─▒k ve içerisinde karanl─▒─ča inen bir merdiven oldu─čunu gördü. Adam zar zor oraya girmeye ikna etti, birlikte el ele a┼ča─č─▒ indiler, so─čuk dehlizden geçerek geni┼č ormana ula┼čt─▒lar ve oradan da kuyunun bulundu─ču aç─▒kl─▒─ča geldiler. Kuyunun ba┼č─▒na gelen kad─▒n birden bay─▒l─▒r gibi oldu. Adam h─▒zl─▒ca koluna girerek, onun yerdeki çimenlere s─▒rtüstü uzanmas─▒n─▒ sa─člad─▒. Kuyudan bir kova su çekip kar─▒s─▒n─▒n yüzünü y─▒kamak istedi fakat birden ay─▒l─▒p, kovaya iki eliyle s─▒k─▒ s─▒k─▒ yap─▒┼čan kad─▒n kana kana su içmeye ba┼člad─▒. Yakla┼č─▒k be┼č litreye denk gelen koca kovadaki suyu bir seferde nefes bile almadan içip bitirdi. Hemen sonras─▒nda hiçbir ┼čey yokmu┼č gibi aya─ča kalkt─▒ ve hemen kö┼čke dönmesi gerekti─čini söyledi. Bunu söylerken gözlerini kocas─▒ndan kaç─▒r─▒yor, sanki bir madde ba─č─▒ml─▒s─▒ym─▒┼č gibi yüzünü buru┼čturuyordu.

Önce kö┼čkü kiralad─▒klar─▒ ┼čirketi arayarak bilgi almak istediler, fakat i┼čin turizm boyutundan öteye gidemiyorlard─▒. E┼čyalar─▒n─▒ kö┼čkte b─▒rak─▒p, daha fazla bilgi almak üzere çar┼č─▒ya indiler. K─▒raathanede genelde ya┼čl─▒lar vard─▒, zaten bu garip kö┼čkün ve bahçesindeki kuyunun tarihini anca onlar bilir diye dü┼čündü. Kap─▒dan giri┼čteki ilk yuvarlak masada bulunanlar─▒n yan─▒na oturdu ve gür bir sesle üç çay söyledi. Ya┼čl─▒ amcalara k─▒saca kendini tan─▒tt─▒ktan sonra Zambak Kö┼čk 'ün geçmi┼čini sordu. Amcalardan biri ─░stiklal Madalyas─▒ sahibi di─čeri ise Kore Gazisi ünvan─▒na sahipti. Daha genç olan amca büyük bir heyecanla anlatmaya ba┼člad─▒:

"Bizim vaktimizde buralar hep ormanl─▒kt─▒, odun istihkak─▒m─▒z─▒ kesmeye ç─▒kt─▒─č─▒m─▒zda o kö┼čkün etraf─▒nda gezmeye korkard─▒k. Belki yüz y─▒ldan fazlad─▒r o kö┼čk orada vard─▒. Ben Kore sava┼č─▒na giderken babam─▒z anlat─▒rd─▒, gavurlar ┼čehrimizi i┼čgal etti─činde komutanlar─▒ndan birisi orada kal─▒rm─▒┼č. Buradan tüm köyü yönetirmi┼č, zambaklar─▒ çok severmi┼č, kad─▒nlara da dü┼čkünmü┼č..." diyerek duyduklar─▒n─▒ anlatt─▒.

Daha ya┼čl─▒ olan amca ise söze ┼čöyle devam etti:

"Evet do─čru deyon amma, gavurlar─▒ bir isyanla at─▒verdik biz buralardan. O gomutan olacak namussuz, köyün en güzel k─▒z─▒na göz dikmi┼čti, çe┼čmenin ba┼č─▒nda sürekli rahats─▒z edivermi┼č k─▒zca─č─▒z─▒, en sonunda ba┼č─▒ndaki yemeniye eli uzan─▒nca k─▒z dayanamam─▒┼č ve elindeki testiyi komutan─▒n kafas─▒na çal─▒vermi┼č. Önce hafif sersemleyen komutan, gözünün önünü tekrar görmeye ba┼člay─▒nca k─▒z─▒n pe┼čine ko┼čturmu┼č ve yakalam─▒┼č. Derler ki; o günden beridir k─▒zdan haber al─▒nmam─▒┼č, dü┼čman kö┼čkten sürüldü─čü vakit s─▒rlar─▒ da onlarla beraber kaybolup gidivermi┼č" dedi.

Genç adam amcalara çok te┼čekkür ettikten sonra oradan ayr─▒ld─▒. E─čer etrafta bu olaylar meydana geldiyse mutlaka bir iz, bir i┼čaret b─▒rakm─▒┼č olmal─▒yd─▒. Gitti─či her yere kar─▒s─▒n─▒ da yan─▒nda götürmeye karar verdi. Hem yaln─▒z b─▒rakmaya korkuyor hem de ba─člant─▒y─▒ daha kolay yakalamak için ona sorular soruyor, fikirlerini al─▒yordu. Kö┼čkün tavan aras─▒ndaki dar üçgen pencereden d─▒┼čar─▒ bakt─▒klar─▒nda, aç─▒kl─▒kta bulunan kuyuyu göremediler. Lahitin arkasindaki ormanda ne bir aç─▒kl─▒k ne de bir kuyu vard─▒. Aniden kar─▒s─▒n─▒ elinden tutarak alt kata indiler ve eline bir kazma bir kürek ald─▒. Bahçedeki lahitten dehlize girerek h─▒zl─▒ca meydana ula┼čt─▒lar.

Kolundaki saate bakt─▒ ve kö┼čkün kap─▒s─▒ndan içeri girdikleri zamana yakla┼čt─▒─č─▒n─▒ gördü. Yani tam ak┼čam sekiz olmak üzereydi. Az sonra kö┼čk taraf─▒ndan c─▒l─▒z bir gong sesi duyuldu ve aniden a─čaçlardaki kargalar hep birlikte uçu┼čmaya ba┼člad─▒lar. Adam elindeki kazmay─▒ kuyunun gölgesinin o an dü┼čtü─čü yere vurdu. Her vuru┼čunda çimenlerle kapl─▒ yumu┼čak toprak etrafa da─č─▒l─▒yor, kar─▒s─▒ onlar─▒ kürekle d─▒┼čar─▒ at─▒yordu. Çok de─čil on be┼č dakika kadar sonra adam─▒n kazmas─▒ bir beze tak─▒ld─▒. O an durdu ve kar─▒s─▒n─▒n elindeki küre─či alarak bezin sar─▒l─▒ oldu─ču ┼čeyi anlamaya çal─▒┼čt─▒. Bir süre sonra burada bir insan gömülü oldu─čuna kanaat getirdi ve h─▒zl─▒ca etraf─▒ndaki topraklar─▒ bo┼člayarak mezar─▒ aç─▒─ča ç─▒kard─▒. ─░lk bak─▒┼čta beyaz bir kefene sar─▒lm─▒┼č gibi duran cesedin uzun siyah saçlar─▒ vard─▒ ve geride kalan kemiklerinin sar─▒l─▒ oldu─ču bez onun elbisesi idi. ─░nsan bedeni çürüse bile saçlar─▒ uygun ┼čartlar alt─▒nda çok daha uzun süreler kendini koruyabiliyordu. Zarif ve k─▒r─▒lgan kemikleri ve kalça kafatas─▒n─▒n küçük olmas─▒ onun kad─▒n olma ihtimalini kuvvetlendiriyordu. Görünü┼če bak─▒l─▒rsa alelacele bir ┼čekilde ve yüz üstü olarak çukura at─▒lm─▒┼čt─▒.

"San─▒r─▒m köyde y─▒llar önce kaybolan k─▒z bu.." diye iç geçirdi. Kar─▒s─▒ da onayl─▒yormu┼č gibi üzgün bir surat ifadesiyle ba┼č─▒n─▒ yukar─▒ a┼ča─č─▒ sallad─▒. Muhtemelen çe┼čme ba┼č─▒ndan kaçarken asker taraf─▒ndan yakalanan bu k─▒z, elbiseleriyle birlikte diri diri gömülmü┼čtü. Topra─č─▒n alt─▒nda uyand─▒─č─▒ zaman ölümü daha ne kadar beklemi┼č ve beklerken neler dü┼čünmü┼čtü? Belki de dü┼čündü─čü tek ┼čey, yan─▒ba┼č─▒nda durdu─ču kuyudan ya da al─▒ koyuldu─ču çe┼čmeden bir tas su içmekti.

Açt─▒klar─▒ çukurun üzerini tekrar kapatt─▒lar, adam çevredeki a─čaçlardan mezar─▒n dört yan─▒na birer kaz─▒k çakt─▒ ve kar─▒s─▒ da çevredeki irili ufakl─▒ ta┼člardan ba┼č ucuna y─▒─č─▒nt─▒ yapt─▒. Art─▒k tam bir mezar olmu┼čtu. Kuyudan çektikleri bir kaç kova su ile mezar─▒ iyice sulad─▒lar, çevredeki otlar çiçekler büyüsün, zevat faydalans─▒n ve ölünün ruhu ┼čad olsun istediler. Suya ve gençli─čine hasret kalan bir k─▒z için bu yapt─▒klar─▒ son görev onlar─▒ rahatlatm─▒┼čt─▒.

Hava iyice kararmak üzereydi, tekrar dehlizden geçerek kö┼čkün arka bahçesine döndüler ve oradan da yatak odalar─▒na ç─▒kt─▒lar. ─░kisi de yata─ča girmeden pencerenin önünde dikilerek, dolunay─▒n lo┼č ─▒┼č─▒─č─▒nda belli belirsiz görülebilen mezara bakarak iç geçirdiler. Ertesi gün o k─▒z─▒n yar─▒m kalan hikayesini herkese anlatacaklar ve köylülerin de burada bir mezar oldu─čunu bilmelerini sa─člayacaklard─▒.

Bu olaydan sonra kö┼čkün yeni ad─▒ ise Mezarl─▒ Kö┼čk olacakt─▒.

-
19.07.2013, ─░stanbul
Hamdi EKMEN